Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
218 postów 574 komentarze

Boska Wola

Boska Wola - konie achałtekińskie, historia, cywilizacja, społeczeństwo

Paternalizmu i "Oświecenia" ciąg dalszy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

No i władza po raz kolejny pokazała, co myśli o swoich rzekomych "suwerenach"!

Jeśli ktoś miał do tej pory wątpliwości, to teraz mieć ich nie powinien: prawdziwym "wzorcem moralności", wręcz "wzorcem z Sevres" są te pani i ci panowie posłowie i posłanki, którzy właśnie uwalili dopuszczalność uboju rytualnego w Polsce.

 
Pal Dyabli argumenty natury ekonomicznej i moralnej (zwierzęta, które byłyby ubijane na miejscu, pojadą sobie teraz po prostu na dłuższą wycieczkę...).
 
Naprawdę Państwo sądzicie że kwestia ta POWINNA W OGÓLE BYĆ PRZEDMIOTEM PRAWODAWSTWA PAŃSTWOWEGO..?
 
Uchwalając tego rodzaju ustawę (w gruncie rzeczy OBOJĘTNIE, w jakim konkretnym kształcie!) Sejm RP stawia się na miejscu Mojżesza znoszącego kamienne tablice z góry Synaj.
 
 
Sejm RP uchwalając takie prawo BYNAJMNIEJ nie "daje wyrazu" jakimś "dominującym wśród ludu przekonaniom moralnym". Sejm RP takie "przekonania moralne" dopiero tworzy, właśnie jak prorok postępując, a nie jak świecka władza!
 
Sprawa uboju rytualnego dla ogromnej większości tzw. "elektoratu" jest DOSKONALE OBOJĘTNA. Proszę sobie zrobić badania opinii publicznej, jeśli mi Państwo nie wierzycie.
 
Za ubojem rytualnym była garstka Żydów i muzułmanów oraz - trochę większa, ale za to nielubiana przez sporą część "ludu" - grupa rolników, właścicieli i pracowników ubojni i zakładów pokrewnych.
 
Przeciw - sądzę że jeszcze mniej liczna, ale za to, jak to zwykle bywa, doskonale zorganizowana, hałaśliwa i posiadająca dobre przełożenie na media i elitę władzy - grupa "obrońców zwierząt".
 
Sprawa uboju rytualnego bywała w przeszłości regulowana na różne sposoby. Generalnie, ponieważ te 70 lat temu mieszkała u nas liczna mniejszość wyznania mojżeszowego, było to wówczas zjawisko zapewne dużo powszechniejsze niż obecnie z tym, że RACZEJ zajmowali się nim sami Żydzi. W Galicji na ten przykład, oficjalny zakaz zatrudniania "służy chrześcijańskiej" przez Żydów (więc i - chrześcijańskich parobków u żydowskich rzeźników...) zniesiono dopiero w połowie XIX wieku. Nader wątpliwym jest, czy przy dużej liczebności i relatywnej biedzie polskich Żydów, wielu chrześcijan miało w praktyce do czynienia z ubojem rytualnym - raczej były to przypadki incydentalne.
 
Zdarzało się w przeszłości, że Żydzi od swoich praktyk ubojowych musieli płacić specjalne podatki. Nie wydaje mi się jednak, aby nakładanie takich taks było przejawem "troski o zwierzęta" - raczej chodziło o czysto fiskalne względy (ubój wołu to na tyle widowiskowe zjawisko, że można było liczyć na to, że poborca ten fakt zauważy i taksę nałoży!).
 
Współczesny ubój rytualny w Polsce prowadzili - do końca zeszłego roku, póki tylko był on możliwy - prawie wyłącznie chrześcijanie i głównie - na eksport. Pod tym względem oczywiście, było to zjawisko nowe.
 
Nie wydaje się Wam jednak, że jeśli ktokolwiek POWINIEN w tej kwestii zabierać głos, to raczej - Konferencja Episkopatu Polski, a nie Sejm RP..?
 
Rozumiałbym prawo zakazujące ZMUSZANIA kogoś do uczestnictwa w uboju rytualnym (tak samo, jak nie można zmusić w Polsce lekarza by wbrew swoim przekonaniom dokonał aborcji - nawet, jeśli byłby to zabieg w świetle obowiązującego prawa legalny: jest to zresztą zasada sprzeczna z większością regulacji w państwach europejskich - i pewnie niejeden ciekawy paradoks prawny z tego jeszcze wyniknie...).
 
Byłoby to prawo nieco dziwne i zapewne rodzące mnóstwo kłopotów w praktycznej aplikacji - ale stałyby za nim przynajmniej jakieś jasne i dobrze zdefiniowane przesłanki etyczne.
 
Natomiast CAŁKOWITY ZAKAZ..? Do paradoksu, którym jest lepsza ochrona nietykalności cielesnej niż życia ludzkiego (TEORETYCZNIE schwytanego terrorystę, który podłożył gdzieś bombę, nie wolno obecnie torturować, by miejsce jej spodziewanego wybuchu odkryć...), dochodzi teraz paradoks, zgodnie z którym godność i prawo zwierzęcia do "bezbolesnej śmierci" - stoi w świetle prawa wyżej, niż wolność sumienia u ludzi!
 
Wiem dobrze, że wielu z Państwa ma to gdzieś. Szczerze pisząc - mam gdzieś, że macie to gdzieś!
 
Jest to kolejny wyłom w podstawach naszej cywilizacji. Skoro gosudarstwo może decydować o tym, jak i czy wyznawcy jednej z religii mogą przyrządzać swoje jedzenie - to wkrótce zacznie decydować też i o tym, jaką religię wolno wyznawać, a jakiej nie. I czy w ogóle wolno wyznawać jakąkolwiek religię inną niż kult samego gosudarstwa, względnie - Przenajświętszej Unii Jewropiejskiej..?
 
 
 

KOMENTARZE

 • ?
  Nie wiem czemu, ale pańskie stanowisko przypomina mi stanowisko prymitywnych ukraińskich rezunów nie zdolnych do jakiejkolwiek empatii o inteligencji znacznie poniżej średniej. Doskonale obrazuje to dialog bodaj Zamachowskiego z Prusakiem prymitywem którego, grał pan Pokora w filmie CK Dezerterzy rządającym od przełożonego "satysfakcji".
  Gratuluję postawy i ....wyboru. Nie życzę panu jednak "ostatniej drogi" w klatce obrotowej" czy podobnym wynalazku, ani też powolnego konania z wykrwawienia (nawet jeśli ceną jest "koszerność").
 • @Boska Wola
  Dzień 12.07 powinien przejść do historii. Jest to bodajże pierwszy przypadek w którym żydom coś nie powiodło się w polskim sejmie.

  Wczoraj w TV pokazywali takiego jegomościa z broda i pejsami. Groził że się stad wyniesie bo jest to "akt wrogi" a on musiałby chodzić głodny. A spieprzajcie stąd, byle szybko.
 • autor
  Cóż. Nie spodziewałem się po Panu innego przekazu.
  To widać, słychać i czuć.
 • ·
  Powiązane. Wyniki dla mordy rytualne.
  Do czego prowadzi barbarzyńska zabawa.

  Tutaj

  http://firstlightforum.wordpress.com/tag/ritual-murder/

  I tutaj..

  http://www.ushmm.org/images/ushmm_logo-1.gif

  A tam na stronie głównej

  July 1946: Antisemitic Massacre at Kielce
  A mob of Polish soldiers, police officers, and civilians murdered at least 42 Jews in the worst outburst of anti-Jewish violence in postwar Poland.
  More » http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10007941

  Powodem było pomówienie o ofiarę z krwią z chrześcijańskich dzieci

  ,,[...] false allegations accusing Jews of using the blood of Christian children for ritual purposes (a charge known as a “blood libel”)''

  Więc jednak jest jakieś uzasadnienie. Wyciągają wnioski?
 • @nikander 10:13:11
  Obawiam się, że ta rasa tylko obiecuje że nas opuści. Bo który pasożyt z własnej woli opuści żywiciela ?
 • @w.red 11:07:39
  Jak ich znam to skłonni będą nawet przejść na wegetarianizm byleby tu zostać.
 • @w.red 09:39:33
  Szanowny redzie i panie nikander oraz autorze tekstu, przecież ta cała chryja z tym ubojem rytualnym, to jest wewnętrzna kłótnia żydostwa w Polsce, jedni tradycjonaliści, tzw. konserwatywni liberałowie i ortodoksyjni wierzący żydzi oraz druga grupa. tzw. nowocześni i postępowi, między innymi "obrońcy zwierząt" i zieloni, niewierzący, ateiści, agnostycy, ale też żydzi.

  To kłótnia w ich rodzinie.

  p.s.

  Redzie co się dzieje na naszym portalu, od trzech dni nie mogę na niego wejść, czy coś się stało, zablokowali nam portal, czy przyczyną tego jest jakaś inna prozaiczna przyczyna?

  Pozdrawiam.
 • ?
  Pytanie jest takie, dlaczego w jakoby w polskiej telewizji publicznej w tej spawie wypowiadają się żydowscy rabini, a nasi polscy kościelni oligarchowie nie zajmują w tej sprawie swojego zdania, podyktowanego Pismem Świętym, Nowym Testamentem oraz naukami Jezusa Chrystusa oraz tego co ma w swoich dogmatach KKK?
 • "BOSKA" ZNOW BLYSNELA...
  A co z moim prawem do "wolnosci sumienia" upuszczenia krwi z takich hien jak ty ?
 • A gdzie kompromis?
  W ramach pojednania proponuję wyłączyć spod zakazu uboju rytualnego świnie i psy. Zarówno muzułmanie jak i żydzi powinni być zadowoleni wobec tego ustępstwa
 • @Paweł Tonderski 11:51:11
  KK obojętna jest sprawa trybu zabijania zwierząt, a nawet ostatnio złagodzono obowiązkowe posty, ścisły znikł
 • @gnago 12:22:14
  I DLATEGO NASI KATOLICCY DUCHOWNI NIE ZAJMUJĄ ZDECYDOWANEGO ZDANIA w tej sprawie, TAK ABY DLA WIERNYCH katolików było WSZYSTKO JASNE?

  Dlatego znowu w kraju katolików oddają pole żydowskim rabinom, czy to jest jeszcze Polska, czy już Judeopolonia, ich Polin?

  Przecież ubój rytualny, to tak naprawdę kwestia wiary, no i zysk i strata oraz niewidzialna ręka w liberalnej gospodarce, i nic więcej. :)

  To znaczy, że dla katolika nie ma znaczenia jakie mięso spożywa, czy te które jest wyprodukowane w procesie uboju rytualnego czy pozyskane w inny sposób?

  Co do tego ma ścisły post czy jego brak w naszym codziennym życiu?
 • @Paweł Tonderski 12:29:35
  Nie widzisz walki wewnątrz KK Pawle ? Marsjanie atakują przywdziawszy owcze skóry za pomocą swych dyspozycyjnych współpracowników.
  Gwardia Kiszczaka nadal działa i to aktywnie (czego doświadzył pan Słomka).
 • @gnago 12:19:56
  Chińczyk z pochodzenia ? Proponuję pozostawić psy w spokoju.
 • @w.red 13:33:47
  Widzę, jednak dogmatycy w Kościele chcą nam wmówić to, że tam nic takiego się nie dzieje, jednocześnie wmawiają nam, że jeżeli ma tam coś takiego miejsce to jest to margines marginesu, iże to nie ma w nim żadnego znaczenia.
 • mój kot
  dokonuje codziennie kilkanaście ubojów rytualnych. Widzę, że te zionące ducha w męczarniach stworzenia kończą swój żywot , w o wiele większych męczarniach niż ubijane w jakikolwiek sposób zwierzęta w rzeźniach. Przynosi ledwo żywe, jaszczurki, żaby, myszy, nornice, krety, szczury i najróżniejsze ptactwo, po czym morduje je powoli i z upodobaniem. Niektóre zjada, inne porzuca na parapecie lub progu domu, by posilili się domownicy.
  W związku z powyższym, zastanawiam się jaki ja powinienem mieć stosunek do ubojów zwierząt rzeźnych nigdy nie widząc i nie mogąc porównać stosowanych metod. Sądzę, że większość wypowiadających się też nie ma o tym pojęcia, więc wypowiadają się pewnie z powodów ideologicznych.
 • Ręce opadają
  Co KK ma do uboju? Przecież to jest pomieszanie z poplątaniem, prawo w Polsce stanowi Sejm, to takie oczywiste.
  O kontekście całej sprawy napisał Matka Kurka wskazując jako głównego beneficjenta ubojów rytualnych na Sokołów SA. A Sokołów to główny sponsor "Tańca z gwiazdami" i „Must be the music”, a partnerem oficjalnym jest miasto Poznań.
  Dobrze na s24 skomentowała święte oburzenie "Żydów polskich" Ufka:

  "Było pilnować, aby JEDNA ubojnia wykonywała ubój rytualny dla Polskich Żydów. Niestety, zrobiono z tego dochodowy interes dla kilku "chłopów z PSLu" i eksportowano mięso na wszystkie strony świata".

  Bronisz złej i przegranej sprawy. Sokołów SA i kilku chamów z PSL, to jeszcze nie Polska.

  PS. Wyroby Sokołowa są miernej jakości, tym bardziej trzeba zachęcać do omijania wyrobów tej firmy szerokim łukiem.
 • @ALL
  Z powyższych komentarzy wynika, że wszyscy szanowni komentatorzy w pełni popierają to, że sejm tworzy prawa moralne poprzez wydawane ustawy.
  Z tego wynika, że wszyscy szanowni komentatorzy popierają to, że sejm jako twórca praw moralnych może się stawiać ponad tymi prawami.

  Ubój rytualny nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia ludzkiego i nie jest żadnym inicjowaniem agresji w stosunku do innych ludzi - a to oznacza, że państwo nie ma prawa w tej kwestii zajmować jakiegokolwiek stanowiska.
  Państwo musi pozostawić ten problem do osądzenia każdemu człowiekowi indywidualnie - chyba że traktuje ludzi tak samo jak zwierzęta poddawane takiemu ubojowi.
 • @gallux 16:21:09
  Daj jakieś linki do producentów (co to jest za słowo???) w zamian, pls.

  http://www.youtube.com/watch?v=hw_JhFNdFGk
 • @programista 16:51:50
  Jesli taka "logike" stosujesz w swych "programach", to mmusza byc niesamowite produkcje...
 • ALL
  Dziecinna ochota zrobienia psikusa "starszym braciom w wierze" odebrała Wam wszystkim rozumy - i nawet nie widzicie, jak sami na własne dupska pleciecie baty!

  Skoro można zakazać uboju rytualnego - to kto powstrzyma Palikota przed zakazem spożywania wina przez księży podczas Mszy..? On już taki zakaz NAPRAWDĘ postulował, podciągając go pod "publiczne promowanie alkoholizmu", jakie rzekomo w ten sposób zachodzi!

  Myślicie, że mu się nie uda..? Obyście się nie zdziwili...
 • @Boska Wola 22:11:22
  "Dziecinna ochota zrobienia psikusa "starszym braciom w wierze" odebrała Wam wszystkim rozumy"

  Może niektórzy mieli taka ochotę jednak problem nie tkwi w religii lecz w biznesie posługującym się religią! Zapotrzebowanie na "koszerne" mięso,
  (które w masowym wydaniu tak naprawdę nim nie jest) w naszym kraju jest znikome i nie ma co mówić o religii jeżeli za tym stoi biznes i wielkie "dutki". Jeżeli muzułmanie z zachodu, których jest tam coraz więcej, chcą sobie jeść "koszerne" mięsko niech sobie tam je zabijają. Polscy żydzi i muzułmanie już od dawna znają drogę po wsiach gdzie zgodnie i dokładnie z ich religia mogą takie mięso pozyskać. Jednak jak już mówiłem rodzime zapotrzebowanie jest znikome i nikt do nich czepiać się nie będzie. Jednak głupotą jest zachęcać poprzez masowy ubój obce
  kultury aby w Polsce się osiedlały gdyż te sprawy do tego prowadzą!
  Zapytajcie się polskich żydów lub Lipków czy to co napisałem nie jest prawdą? Powtórzę ze nam obcych kultur i mocy innych religii jak
  dotychczas nie potrzeba.
 • @Boska Wola
  Witaj

  Nie byłeś dostatecznie precyzyjny, stąd takie komentarze.

  1. Sejm nie powinien absolutnie zajmować się tym tematem.

  2. To jest wyłącznie kwestia produkcji i biznesu całkiem wąskiego lobby.

  3. Z punktu widzenia etyki, jeżeli ubój rytualny jest dręczeniem zwierzęcia powinien być zabroniony, tak jak inne przepisy dotyczące dręczenia zwierząt.

  Jako ciekawostkę z moich podróży podam, że w niektórych krajach arabskich wyjątkowym przysmakiem jest jagnięcy płód wyjęty z zarżniętej owcy.
 • @Paweł Tonderski 11:40:23
  Utrudnienia dotyczą osób w połączeniu z portalami. Ja nie mogłem umieścić notki na nE i dostać na strony muzeum, archiwum.
  Temat : "Sierpień w Szczecinie". Kiedy zrezygnowałem i skasowałem
  niedokończony artykuł - wszystko chodzi ! Bez problemu opublikowałem
  i edytowałem do poprawki notkę napisaną dla sprawdzenia.
 • @cyborg 09:19:34
  Moje pytanie dotyczyło innego portalu, Polacy.eu.org.

  Ale dzisiaj jest już znowu wszystko w najlepszym porządku.

  Pozdrawiam.
 • @Paweł Tonderski 11:15:40
  Jak widać mnie też udało się umieścić to co chciałem.
  W zeszłym tygodniu dochodziło do takich cyrków że wybrawszy :
  "strajk WPKM Szczecin 1988" mimo prawidłowej "zajawki" odsyłało mnie
  (i otwierało !) tekst GW o strajku WPKM w 2008 roku !
  Nie mogłem wejść na strony historii Szczecina, muzeum.
  Ja tak mam. Zwykle w kwietniu, maju, sierpniu, listopadzie i grudniu.
  Rodzinne ;-)

OSTATNIE POSTY

więcej
 • KLUB DYLETANTÓW

  Pochwała wojny domowej

  Zostałem właśnie na moim ulubionym forum historycznym zaliczony do debili lub prowokatorów. Poszło o to, że wobec widocznej niemożności przekonania którejkolwiek ze stron, zaproponowałem użycie argumentu rozstrzygającego - przemocy. czytaj więcej

 • KLUB DYLETANTÓW

  Bóg, człowiek, wartości

  Ulubioną rozrywką Majów był rodzaj gry w piłkę. Na najwyższym poziomie, mecz kończył się złożeniem jednej z drużyn w ofierze. Dawniej sądzono, że taki los spotykał przegranych. Nowsze badania sugerują, że ginęli... zwycięzcy! czytaj więcej

 • KLUB DYLETANTÓW

  O państwie i takich tam - w punktach

  Pisałem o tym wszystkim wiele razy i - na tyle, na ile rzecz jest w ogóle do ogarnięcia w chaosie mojego bloga głównego - spróbuję podać odnośniki. Rzecz wciąż wydaje się jednak aktualna, spróbuję zwięźle zebrać to razem do kupy. W punktach. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 225 komentarze: 8608
 • posty: 370 komentarze: 12627
 • posty: 267 komentarze: 9390
 • Iza
  posty: 355 komentarze: 3547